Креативный «круглый стол» закарпатских адвокатов. Фото, видео

Креативный «круглый стол» закарпатских адвокатов. Фото, видео

ПОДЕЛИТЬСЯ

Современный мир стремительно меняется. Каждый день приносит нам новые открытия в науке, приближая мир к искусственному интеллекту, новым информационным технологиям, а соответственно – возможностям. И как это ни прискорбно – к новым опасным вызовам и угрозам.

Новые технологии, это условно говоря уже далеко не тот «дрын» с двумя концами, один из которых несет благо и защиту… Он может неожиданно, по разным причинам и обстоятельствам, и болезненно ударить!

Уже сейчас, благодаря этим технологиям, во всех странах мира компьютерные мошенники, не выходя из кабинета или кафе, воруют имущество, средства, депозиты, сбережения, даже личные конфиденциальные данные. К тому же, успешно подделывают разного рода документы и даже судебные решения. И от этого никто не застрахован.

Именно эта новая угроза и новые вызовы обществу и собрали мероприятие, которое состоялось в субботу, 14 апреля, в ресторанном комплексе «SAVOY» в городе Мукачево. Совет адвокатов Закарпатской области во главе с председателем Закарпатского отделения Союза адвокатов Украины Алексеем Фазекошем, совместно с Советом адвокатов Луганской области и специализированной фирмой «Лаборатория экспертной криминалистики» провели «круглый стол» на тему: «Информационная безопасность».

Высокоинтеллектуальная аудитория (а это судьи, работники правоохранительных органов, адвокаты, нотариусы, работники Закарпатской ОГА) живо подключились к теме, поднимая насущные проблемы информационной безопасности в современном обществе.

(Далее – на языке оригинала)

 

Так, зокрема, голова Апеляційного суду Закарпатської області Ганна Фазикош, говорячи про діяльність суду, яким вона керує, більш детально зупинилася на проблемах, з якими їм, суддям, доводиться стикатися, та шляхами їх вирішення.

Українські суди, розпочавши реформи, поступово відходять від паперів, переходячи на використання електронного документообігу, що зберігає час та державні кошти. І одна з гострих проблем, яка є актуальною на сьогодні, – це збереження персональних даних громадян, які звертаються до суду. Адже судові інстанції збирають та зберігають різнопланову інформацію про фізичних осіб, підприємців, діяльність державних установ, в тому числі таку, що має гриф таємності чи конфідеційності.

Останнім часом виникає багато питань при призначенні технічних експертиз, пов’язаних з електронними носіями інформації тощо. Це нова термінологія, технології, за якими суддям важко своєчасно і повноцінно слідкувати і орієнтуватися. Але найнеприємніше при призначенні експертиз є те, що вони очікують своєї черги на проведення вже не місяцями, а роками, що призводить до накопичення справ. Крім цього, на її думку, небезпечними є і виклики, з якими суди можуть реально зіткнутися вже в найближчі роки – це спроби підробки шахраями електронного підпису судді та електронних судових рішень, інших документів.

В цьому питанні, з точки зору учасників «круглого столу», очільник Апеляційного суду Закарпатської області підняла дійсно важливу тему. Вже непоодинокі скандали, які відбулися в деяких міськрайонних та районних судах нашої області, коли зловмисники виготовляли паперові судові рішення, постанови, ухвали, які після завірення фіктивними печатками використовувались зловмисниками для оволодіння чужим майном, коштами, ухилення від сплати штрафів тощо.

Член Ради адвокатів України від Луганської області Ігор Колесніков звернув увагу на те, що у сучасному світі цифрових технологій в найближче десятиліття, за даними світових дослідників Еріка Шмідта та Джарет Коена, до інтернету підключаться більш ніж 5 мільярдів людей. Це не тільки нові можливості, але й нові небезпеки – адвокати, правоохоронці, суд, органи влади і рядові громадяни можуть стати жертвами комп’ютерних злочинів.

Предметом таких злочинів являється здебільшого інформація в будь-яких її проявах: таємна, персональні дані осіб, комерційна таємниця підприємств, інформація про авторські розробки ноу-хау, фінансові операції банків, кошти на рахунках, бази даних, інформація яка зберігається в будь-яких її формах, тощо. І ця інформація буде завжди при людях, на тих електронних пристроях, якими вони будуть користуватися. Втратити нерухоме майно внаслідок незаконних операцій в реєстрах стає буденною реальністю. Комп’ютерна криміналістика, з одного боку, є вузько націленою діяльністю, але з іншого боку – вона напряму зачіпає сфери різнопланових і нерідко кардинально протилежних у меті і завданням діяльності суб’єктів.

Наступний доповідач, директор ТОВ «Лабораторія комп’ютерної криміналістики» Сергій Прокопенко, відзначив численні складнощі з якими вони стикаються під час своєї діяльності. Перш за все усі ці виклики пов’язані з тим, що комп’ютерна, цифрова злочинність не стоїть на місці, вона постійно розвивається, використовуючи сучасні технології, з допомогою яких можна наносити удари по економіці цілих країн, зупиняти виробництва, призводити до аварій на транспорті. Тому вже не дивують численні повідомлення про зломи реєстрів нотаріусів з подальшим переоформленням нерухомого майна на інших громадян. Нині з легкістю відбуваються хакерські проникнення в бази даних персональних комп’ютерів приватних осіб, підприємців, державних установ, з яких зловмисники крадуть як інформацію, яка має нині ціну, так і кошти.

Окрема тема, яка була піднята, це мобільні телефони смартфони, через які при неправильному або легковажному користуванні зловмисники крадуть коди банківських карток тощо.

Друга проблема, це відсутність кваліфікованого персоналу для проведення експертиз. На сьогодні на сто експертів в галузі електронних експертиз припадають тисячі експертиз, на які вже черга на друга половину 2019 року. Тому брак кадрів ще буде довго відчуватись, і при нагальному невирішенні цього питання експертну установу чекає колапс. Так, вони працювати будуть, але у міру своїх можливостей. При наявних тенденціях зростання електронної злочинності вони просто фізично не встигають проводити експертизи. А кримінальні справи, люди, вина яких не доведена, чекати не можуть.

С.Прокопенко навів багато прикладів, коли саме їх установа при проведенні експертиз допомогла людям довести свою невинуватість в скоєнні того чи іншого злочину. Усі докази знаходилися на мобільному телефоні, про які підозрювані навіть і гадки не мали.

Відповідаючи на запитання про проведення експертизи по факту пограбування філіалу «VS Банку» в м. Мукачево, який став однією з причин організації та проведення цього «круглого столу», С.Прокопенко зазначив, що дійсно експертиза готова, але про її висновки говорити він не може. Однак усім зрозуміло, що порушень при введенні в експлуатацію сховища банку було допущено чимало. Багато виникає питань з наявних документів не тільки до керівництва банку, а і до охоронної фірми, яка надавала послуги.

В продовження цієї теми було задано запитання голові Київської обласної колегії адвокатів, голові Комітету інформполітики та інформбезпеки Національної асоціації адвокатів України Вадиму Хабібулліну, який увійшов до групи адвокатів, створеної Олексіем Фазекошем для захисту інтересів потерпілих внаслідок цього кримінального правопорушення, стосовно перспектив цієї справи.

Зокрема Вадим Хабібуллін зазначив:

«Ця справа дійсно резонансна не тільки для Закарпаття, але і всієї України, хоча пограбування банків – річ в Україні вже знайома. Я дуже вдячний всій групі найповажніших та найвідоміших адвокатів: і главі ВКДКА Олександру Дроздову, і члену Ради адвокатів Закарпаття Зої Темнохудовій, і особисто нашому метру, лідеру Закарпатської адвокатури Олексію Фазекошу – за довіру координувати захист потерпілих від пограбування банку.

Звичайно шкодую, що одразу не знайшли спільну мову з керівництвом банку і що заважає чинне законодавство у справах захисту прав не вкладників депозитів, а саме вкладників скриньок, котрим ускладнено доведення суми грошових коштів чи інших цінностей та їх походження.

Але, за попередньою інформацією, завдяки керівництву банку і нашому метру адвокатури Олексію Фазекошу, планується спільна прес-конференція. Банк розглядає питання відшкодування всіх майнових вимог вкладників скриньок. Банк дійсно зможе показати реальну турботу про своїх вкладників, чим зможе підтвердити, що він захищає і береже гроші своїх клієнтів, що дасть новий імпульс у відносинах банк-клієнт. Крім того, планується спільна робота в напрямку притягнення до кримінальної та майнової відповідальності охоронців та охоронної фірми, завдяки діям чи бездіяльності яких здійснено резонансне пограбування як самого банку, так і його клієнтів – вкладників скриньок.

Наперед вдячний за довіру координувати групу найвідоміших адвокатів, а також керівництву банку та Олексію Фазекошу за висококласну роботу і головне – за реальний захист потерпілих та можливе відшкодування всіх майнових вимог самих не захищених вкладників скриньок».

В роботі «круглого столу» також взяли участь представники широких зацікавлених кіл, журналісти, соціологи та політологи тощо, а також Ігор Дір – Надзвичайний і Повноважний Посол, кандидат юридичних наук, Заслужений юрист України, директор Інституту міжнародного партнерства УЖНУ, співголова Асамблеї громадських рад Закарпаття.

Підбиваючи підсумки роботи «круглого столу», голова Закарпатського відділення Спілки адвокатів України Олексій Фазекош зазначив:

«Я вдячний, що з нами працює один з найкращих вітчизняних фахівців фінансовогоі і банківського секторів та у спорах Вадим Хабібулін, мій приятель і друг.

Саме вчора Вадим Хабібуллін з цим питанням приїхав до мене. Я був здивований. Чому? В нас є сильні фахівці в юриспруденції, які нас консультували. Були підготовлені позови, які, з нашої точки зору, мали безспірну судову перспективу, тому що ґрунтувалися на судовій практиці, зокрема – рішеннях, які пройшли через нову вже колегію – Судову палату у цивільних справах Верховного Суду України. Але вчора мені озвучили інформацію, що керівництво банку готове до співпраці з вкладниками скриньок по відшкодуванню їм спричинених збитків.

Я хотів би відкинути будь-які інсинуації на цю тему, бо кажуть у перемоги – батьків багато, а поразка – завжди сирота. Хочу підкреслити те, що працювали всі. І вкладники, які робили певні заходи, звернення підписували, і адвокати.

Завдяки колективним зусиллям, та переговорній місії, яку на себе взяв Вадим Хабібуллін, домовленість з банком досягнута. Він продемонстрував, я вже відкрию секрет, керівництву банка ту юридичну базу, яку ми маємо)зокрема я скинув через вайбер позови, підготовлені Васильом Слюсарчуком, Богданом Біловаром).

Ця юридична база була оцінена як така, що має судову перспективу. Тут присутні певні люди, які представляють керівництво цього банку. Мені дуже приємно, що саме так розвивається ситуація. Яка, до речі, не всіх задовольнить, тому що є певні особи, які не заявили про свої втрати, і відповідно їм не будуть відшкодовані їх кошти.

Окремо я хотів би сказати, що у нас в державі все-таки «шкультигає» правове поле. Але є керівники банків, які незважаючи на це, мають совість і честь! І такі банки, такі керівники будуть мати як довіру у людей, так і перспективу.

З такими і за честь працювати. Якщо керівники “ВіЕс” банку виконають задекларовані ними наміри по врегулюванню конфліктної ситуації з цим пограбуванням і почнуть процедуру повернення тих коштів, що були передані їм на зберігання, то однозначно ми маємо визнати факт того, що це одна з найбільш серйозних банківських установ в Україні а голова її правління Сергій Леонідович Тігіпко є людиною з сучасним європейським мисленням і державницькими підходами до ведення банківської справи.

Стосовно круглого столу, то зазначу, що знаковим є те, що його спільно провели Ради адвокатів Луганської та Закарпатської областей, що однозначно підтверджує тезу про єдність української адвокатури її державницьку позицію і налаштованість на конструктив».

На цьому роботу Круглого столу на тему «Інформаційна безпека» було завершено.

За повідомленням прес-служби Ради адвокатів Закарпатської області.

faz_01faz_02faz_03faz_04faz_05faz_06faz_07faz_08faz_09faz_10faz_11faz_12faz_13faz_14faz_15faz_16faz_17faz_18faz_19faz_20faz_21