Адвокаты Закарпатья готовы к самым решительным действиям

Адвокаты Закарпатья готовы к самым решительным действиям

ПОДЕЛИТЬСЯ

28 октября в конференц-зале Ужгородского национального университета состоялся форум адвокатов Закарпатья, в котором приняли участие около двухсот адвокатов со всей области.

Основная причина созыва Советом адвокатов Закарпатской области форума адвокатов края – попытки кулуарно, без обсуждения и согласования с адвокатским сообществом реформировать профильное законодательство. Хотя этот законопроект, подготовленный Рабочей группой, не был опубликован и доведен до сведения ни Национальной ассоциации адвокатов Украины, ни Союза адвокатов Украины, который является крупнейшей общественной организацией, объединяющей адвокатов, его общие тенденции стали понятны после интервью членов Рабочей группы , а именно президента Ассоциации юристов Украины Андрея Стельмащука и Андрея Вишневского и Зои Ярош, опубликованных в средствах массовой информации.

Анализ этих выступлений побудил участников форума адвокатов Закарпатья выразить по ряду позиций, предлагаемых резко критическую точку зрения. Адвокатское сообщество Закарпатья считает недопустимыми, в частности, такие предложения:

(далее – на языке оригинала)

  1. Прийняття кваліфікаційних іспитів виключно Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури. Регіональні кваліфікаційні палати будуть лише приймати документи та проводити співбесіди, і це при тому, що скласти кваліфікаційний іспит матимуть право виключно тільки ті, хто працювали два роки помічниками адвокатів, крім суддів у відставці. І це все пропонується здійснити в умовах запровадження монополії на правові послуги, що за реалізації такої моделі унеможливить доступ до професії протягом двох років великій кількості правників, які своїм фаховим рівнем мають всі підстави здобути статус адвоката. А це – нанесе нищівний удар по розвитку всієї правової системи нашої держави.
  2. Абсолютно неприпустимим є також пропозиція, викладена в інтерв’ю Андрія Стельмащука в газеті «Закон і Бізнес», щодо переатестації всіх адвокатів. Учасники форуму адвокатів Закарпаття вважають такі пропозиції шкідливими для розвитку всієї української адвокатури. Вони не є прийнятними, адже адвокатура – це незалежний правозахисний інститут, це не судді і не прокурори, і сам ринок юридичних послуг з часом проведе природнім способом селекцію, відсіявши непрофесіоналів.
  3. Учасники форуму та виступаючі на ньому, а саме члени Ради адвокатів Закарпатської області Олександр ПоповичТетяна Безега, заступник голови Комітету захисту прав адвокатів Ради адвокатів Закарпатської області Володимир Жилкін, були категоричні у своїх виступах, що нині чинний Закон приймався майже 10 років, і здійснювати поспішне псевдо реформування без обговорення та врахування позиції адвокатської спільноти є неприпустимим. На законних підставах і в законний спосіб нещодавно обрані загальнонаціональні та регіональні органи адвокатського самоврядування, і їх обрання було наслідком законного та демократичного волевиявлення всіх адвокатів України. Аксіомою є те, що закон не має зворотної сили, і вони мають пропрацювати свою каденцію. Натомість, у публічних виступах ініціаторів дефектного псевдо реформування адвокатури лунають твердження про нездатність адвокатів нашої країни самостійно вирішувати свої внутрішньо організаційні питання і, як наслідок, нав’язується теза про те, що держава повинна втрутитись в цей процес. Учасники форуму адвокатів Закарпаття звертають увагу на те, що такі ідеї носять махрово-нігілістичний характер, суперечать європейському баченню адвокатури як незалежного правозахисного інституту, базовим принципом діяльності якого є незалежність і самоврядність, за якої неприпустимі будь-які спроби держави втрутитись в його діяльність та регламентувати її поза межами потреб цієї самоврядної професійної організації, яка на загальнонаціональному рівні об’єднується в Національну асоціацію адвокатів України.

У своєму виступі на форумі адвокатів краю голова Ради адвокатів Закарпатської області, голова Закарпатського відділення Спілки адвокатів України Олексій Фазекош зазначив:

«Ми розуміємо хто стоїть за ідеями в такий спосіб і так дефектно здійснити псевдо реформу адвокатури. Але хотів би зазначити, що якщо хтось сподівається, що вітчизняна адвокатура не здатна захистити свої законні права та інтереси самоврядного правозахисного інституту, то він сильно помиляється. До нас на форум надійшла інформація майже з всіх регіонів України по підтримці нашої позиції, за якої, у разі спроб в кулуарний спосіб реформувати адвокатуру без врахування думки самих адвокатів, ми висловлюємо готовність до рішучих дій. Тому від імені учасників форуму заявляємо, що ми не дозволимо такого псевдо реформування, наслідком якого стане повне знищення інституту адвокатури в Україні, як незалежної, самоврядної, правозахисної організації. Звертаємось за підтримкою і закликом до активної публічної позиції та рішучих дій до всіх адвокатів України, керівництва Національної асоціації адвокатів України, яка їх всіх об’єднує, керівництва Спілки адвокатів України, як найбільшої громадської організації на Україні, що об’єднує адвокатів, а також доводимо нашу позицію до Президента України Петра Порошенка із закликом невідкладно втрутитись та не допустити прийняття такого дефектного профільного законопроекту, який знищить українську адвокатуру. Учасники форуму також звернулися до Верховної Ради України, всіх її депутатів, як виразників інтересів українського народу про те, що адвокатура є невід’ємною складовою правової системи нашої держави і таке її псевдо реформування знищить можливість існування правової системи в нашій державі, її демократичні цінності та європейський вибір».

Така позиція учасників форуму, який виражає точку зору всіх адвокатів Закарпаття, була оформлена у резолюцію, яка буде надіслана на адресу Президента України Петра Порошенка, голови Верховної Ради України Андрія Парубія, голови Національної асоціації адвокатів України та Ради адвокатів України Лідії Ізовітової та президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова.

Прес-служба Ради адвокатів Закарпатської області

1 (2)1 (4)1 (5)1 (9)1 (11)1 (12)1 (15)1 (16)